Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality

Aktuality


 

 

 

Školní výlet - Voraři a vorařství

Datum konání: 20. 5. 2024

Až popluji naposledy

 

Až poplují naposledy                   Až přehradí velikány,              Když nám dědeček vyprávěl,

naši plavci z jižních Čech            zastaví se řeky v nich,            že tu vory plavával,

v očích budou míti slzy                krásy naší jihočeské               v očích bude míti slzy,

a na rtech jen žal a vzdech.        ponoří do hlubin svých.           kdo ty řeky miloval.


V pátek 17. května se celá naše škola a školka vydala za poznáním. Tentokrát jsme jeli do Purkarce, kde jsme nejdříve navštívili zříceninu hradu Karlův Hrádek ( známý též pod názvy Karlshaus nebo Hrádek u Purkarce). Počasí zprvu nebylo úplně ideální, ale naštěstí déšť brzy ustal. Utvořili jsme útvar a pěším pochodem jsme ušli tam a zpět necelých 5 km. U vlastní zříceniny hradu jsme se seznámili s jeho historií a prohlédli si jeho bližší okolí. Povídali jsme si o životě ve středověku – oblékání, stravování, epidemii moru aj. Po návratu do Purkarce nás již čekali voraři (členové spolku Vltavan v dobovém oblečení) v místním vorařském muzeu. Po krátkém občerstvení jsme se tedy mohli plně věnovat výkladu.

Voraři – raději si říkali plavci, mají v Purkarci dlouholetou tradici. Spolek Vltavan byl založen roku 1902 právě na pomoc plavcům a jejich rodinám, které postihlo nějaké neštěstí – smrt či vážné zranění živitele. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o této velice fyzicky náročné profesi, kterou vykonávali pouze muži. Ženy, které zůstávaly doma, musely zastat veškerou péči o dům, hospodářství i péči o děti. Líbilo se nám, že si každý mohl nástroje k výrobě voru osahat a vzít do ruky.

V další části naší návštěvy jsem se rozdělili do skupin a postupně jsme na jednotlivých stanovištích plnily zadané úkoly, za které jsme dostaly razítko do Průkazu mladého voraře. Některé úkoly – jako plavecký kvíz či vlastní popis voru – si splníme při výuce prvouky ve škole. Omalovánky si vybarví všichni ve škole i školce.

Výlet se nám všem moc líbil a zůstali bychom v milé společnosti i déle, ovšem čas k odjezdu se nachýlil a my se museli vrátit do školy.

Tak zase příště na shledanou!

 

IMG_5805.jpg

 

Text a foto: Dana Ryšlavá – vyučující ZŠ a MŠ Žimutice
Publikováno včera v 12:40

Vítání ptačího zpěvu v Žimuticích

Datum konání: 17. 5. 2024

 

V úterý 14. května v 9 hodin se naše škola opětovně zapojila v rámci environmentální výchovy do zajímavé akce – Vítání ptačího zpěvu. Společně s  amatérským ornitologem panem Milošem Chaloupkou se žáci 1. -5. ročníku dozvěděli spoustu informací. První víkend v květnu se totiž nese ve znamení Světového dne ptačího zpěvu. Mezinárodní společnost BirdLife International a Česká ornitologická společnost, která se od roku 1992 též k této zajímavé akci přidala, se zaměří na pozorování a sčítání ptáků.

I letošní rok jsme pozorovali ptactvo nedaleko školní budovy v Žimuticích. V blízkosti pole byla natažena síť, u které si žáci prohlédli vrabce polního, pěnici černohlavou a drozda zpěvného. V okolí k vidění a slyšení byla hrdlička zahradní, špaček obecný, sýkora koňadra a modřinka, káně lesní, vrabec domácí, vlaštovka obecná a jiřička obecná.

 

Čas v přírodě rychle utekl. V letošním roce se Vítání ptačího zpěvu zúčastnilo 26 žáků a 1 paní učitelka základní školy. Poté následovala druhá beseda v přírodě pro naše malé kamarády ze školky – dětiček bylo 15 a 2 paní učitelky z mateřské školy. Všem se poutavý výklad líbil. Jako poděkování žáci vyrobili pro pana ornitologa zdobený barevný závěsný věnec – recyklace z ruliček toaletního papíru.

Obratem jako dárek obdrželi žáci a děti ze školky různé časopisy, magnetky, omalovánky z oblasti ptačí říše a brožurky s tajenkami, rébusy a kvízy od ČSO. Tímto děkujeme a vše využijeme v hodinách prvouky a výtvarné výchovy.

Všichni se těšíme na další společné akce, kde budeme blíže poznávat naši živou přírodu.

 

101_1130.jpg

Text a foto: Dana Ryšlavá - vyučující ZŠ a MŠ Žimutice


Publikováno 17. 5. 2024 6:25

Vystoupení ke Dni matek

Datum konání: 15. 5. 2024

 

V sobotu 11. května jsme měli kulturní vystoupení ke Dni matek v místní restauraci v Žimuticích. Čekal nás plně zaplněný sál. Všichni jsme měli trošku trému, ale brzy z nás spadla. Nejdříve nastoupily děti z mateřské školy a u barevného kruhu recitovali básně a zpívali písně s pohybem, následovala sborová a sólová recitace žáků základní školy. Letos se představily i kroužky, které na naší škole fungují zdarma a jsou určeny pro děti ze školky i žáky základní školy.

  1. Kroužek chytré hlavičky – zaskákal hru Hopskok, kdy se hravou formou učíme anglicky dny v týdnu a zazpíval anglickou píseň s pohybem – 10 malých Indiánů. Kroužek navštěvují zájemci každou středu a rozšiřují si své znalosti v českém jazyce, matematice, prvouce a angličtině.

  2. Druhý kroužek je Taneční a literární. Předškoláci a žáci naší školy se scházejí ve čtvrtek odpoledne. Na vystoupení si připravili krásnou pohádku O dešťové víle, která sklidila velký potlesk. Výkony některých herců zasluhují obdiv. Taneční kroužek tančil sestavu na píseň Čokoláda.


Samý závěr patřil všem školákům, kteří za doprovodu hudebních nástrojů zazpívali na rozloučenou píseň Mámy a tátové.


Vždy jsme rádi, když můžeme rodičům i široké veřejnosti ukázat, jaké máme šikulky.

2fdff248-dac6-47d4-a5b0-aa6c3c0470da.jpg


Text a foto: vyučující ZŠ a MŠ Žimutice
Publikováno 15. 5. 2024 8:15

Sportovní úspěchy našich žáků

Datum konání: 10. 5. 2024

 

Letošní květen byl pro naši školu velice úspěšný. 7.května jsme se zúčastnili Lehkoatletické olympiády v Chrášťanech. Mezi zúčastněnými školami jsme získali dosud rekordní počet medailí. Nominováni byli za své sportovní výkony tito žáci:

1., 2. a 3. ročník - Jindřich Hajný, Markéta Hajná a Ondřej Florián

4. a 5. ročník – Jakub Minařík, Natálie Šiklová a Adam Martin Furka

Počasí nám tentokrát vůbec nepřálo, místy silně pršelo, naštěstí po čase déšť ustal. To nám nebránilo soutěžit ze všech sil a reprezentovat školu. Soutěžili jsme ve 4 disciplínách:

  1. Skok do dálky

  2. Hod kriketovým míčkem

  3. Běh na krátké trati 60 m

  4. Běh na dlouhé trati 300 a 600 m

A jak jsme dopadli?

Přivezli jsme do školy celkem 5 medailí a diplomů.

Ze všech 4 se radovala Natálka Šiklová – 3x 1. místo a 1 x 2. místo.

Další medaili a diplom si vezl Adam M. Furka za 3. místo v hodu kriketovým míčkem.

Každý zúčastněný žák ve škole dostal 1 do žákovské knížky za reprezentaci školy.

Poděkování patří i Karlu Pavláskovi z SDH Žimutice za bezpečný odvoz na sportovní klání.

101_1126.jpg


Natálka Šiklová nás též mile překvapila diplomem a medailí za 3. místo v kategorii

PPV Junioři I B Solo kombinace

Taneční soutěž Velká cena se konala 8. května v Českých Budějovicích pod záštitou primátorky statutárního města České Budějovice.

 

 

101_1128.jpg

Text a foto: Dana Ryšlavá – vyučující ZŠ ŽimuticePublikováno 10. 5. 2024 13:53

Poděkování Policii ČR

Datum konání: 10. 5. 2024

 

Chtěli bychom poděkovat Policii ČR – odbor dopravy v Českých Budějovicích za uspořádání vzdělávací akce pro naše žáky a děti ZŠ a MŠ Žimutice.

V pondělí 6. května v dopoledních hodinách za námi přijeli 3 mladí policisté s autem a motorkou. Rozdělili jsme se do třech skupin – MŠ, žáci 1,2. a 3. ročníku a žáci 4. a 5. ročníku, poté jsme plynule přecházeli po jednotlivých stanovištích. Seznámili jsme se s činností policie – všech jejích složek. Každý si mohl sednout do auta i na motorku. Oblékali jsme si neprůstřelné vesty, helmy, velký zájem byl o nasazování pout a použití obušku. Trénovali jsme i fyzickou zdatnost – cvičili jsme kliky – prý je ideální jich zvládnout 18 a více. Běh na krátké trati nám též nečinil problém – policista nám radarem měřil rychlost a vzájemně jsme si časy porovnávali.

V rámci výuky Prvouky jsme si rozšířili znalosti, jak se mají žáci chovat v náročných životních a krizových situacích.

Při rozloučení jsme obdrželi omalovánky, záložky, vystřihovánky - s motivem činnosti Policie, dále reflexní tkaničky a šle.

Na oplátku policistům děti ve školce nakreslily obrázky a žáci si nachystali malé dárečky, které jsme jim na závěr předali.

Budeme se těšit na další spolupráci, která je pro nás přínosná.

IMG_5707.jpg


Text a foto: vyučující ZŠ a MŠ Žimutice


Publikováno 10. 5. 2024 11:57

Kritéria pro přijímání dětí do mateřské školy

Datum konání: 9. 5. 2024

Kritéria pro přijímání dětí do mateřské školy pro rok 2024 / 2025  naleznete v níže přiloženém odkazu.

Kritéria přijetí do MŠ.pdf

  


Publikováno 30. 4. 2024 6:54

Termín zápisu do Mateřské školy Žimutice

Datum konání: 9. 5. 2024

 

Termín zápisu naleznete v  přiloženém odkazu.

Zápis do MŠ 24 - termín


Publikováno 30. 4. 2024 6:35

Sportovní úspěchy našich žáků

Datum konání: 2. 5. 2024

 

 

Koncem měsíce dubna 27. 4. 2024 se naše žákyně 3. ročníku – Anežka Peroutková  -umístila na krásném 2. místě v judu, kategorie U 12. Tentokrát se zápas konal v Blatné. Podle slov Anežky jezdí převážně po jižních Čechách a z měst zná hlavně tělocvičnu.

 

Přejeme hodně radosti ze sportu a další úspěchy.

 

101_1118.jpg

 


Publikováno 2. 5. 2024 6:35

Naši budoucí prvňáčci

Datum konání: 25. 4. 2024

Seznam přijatých žáků naleznete v níže přiloženém odkazu.

 

Základní škola a Mateřská škola Žimutic7.pdf


Publikováno 25. 4. 2024 12:54

Den Země

Datum konání: 24. 4. 2024

 

I v letošním roce jsme se aktivně zapojili do akce Den Země. V úterý 23. dubna jsme se poslední vyučovací hodinu převlékli, nasadili si pracovní rukavice a vybavili se pytli. Sbírali jsme odpadky v okolí školy a víceúčelového hřiště. Zaměřili jsme se i na školní zahradu a okolí obecní budovy. Nezapomněli jsme ani na zastávku autobusu a její přilehlé části. Utvořili jsme skupiny a pustili se do práce. Pytle se plnily a viděli jsme výsledek své práce před sebou. Je škoda, že někteří neukáznění obyvatelé znečišťují veřejný prostor papíry, nedopalky cigaret, plasty, sklem  či jinými nečistotami. Všichni žáci byli seznámeni s problematikou ochrany životního prostředí a její důležitostí.  Každý se snažil ze všech sil, a proto byl každý žák ve škole oceněn jedničkou do žákovské knížky do předmětu prvouka.  Pravidelně se věnujeme environmetální výchově napříč všemi předměty. Družina se též připojila a vyčistila část okolo kostela.

 20240423_124113.jpg


Publikováno 24. 4. 2024 12:01