Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality

Aktuality


 

 

 

Škola v pohybu

Datum konání: 10. 6. 2024

 

Ve středu 5. června jsme se všichni těšili na sportovní dopoledne. Čekaly nás netradiční hodiny plné sportovních aktivit. Do naší malotřídní školy a školky za námi opět přijel sportovní lektor – pan Václav Míka z Fotbalové asociace ČR České Budějovic. Ale o fotbal nešlo. Hlavním cílem a smyslem bylo zlepšit fyzickou kondici a zapojit všechny žáky a děti do her a soutěží.

Průběh celé akce byl následující:

Celá akce tentokrát probíhala na víceúčelovém hřišti v blízkosti školy. Vše bylo v režii trenéra. Akce se zúčastnilo 25 žáků ZŠ a 19 dětí MŠ.

A jaké jsme měli sportovní aktivity?

  1. Na zahřátí jsme si zahráli netradiční hru na babu s rozlišovacími vestami.

  2. Vzápětí následovala soutěž Mrazíci, kdy se hráč mohl osvobodit, když jej kamarád podlezl.

  3. Dále jsme hráli různorodé míčové hry. Například jsme se rozdělili do skupin a v  tzv. domečku vyhazovali míče, které se neustále vracely nazpět.

  4. Následovala kontaktní hra – běhání na orientaci, kdy se smí všichni pohybovat pouze na vyznačených trasách.

Po skončení hodiny jsme velkým potleskem poděkovali a předali panu trenérovi drobné dárečky, které jsme vyrobili v hodinách pracovních činností. Uvědomili jsme si, že si v hodinách nejen zacvičíme, ale i spolupracujeme a jsme ohleduplní jeden ke druhému.

 

101_1155.jpgAtmosféru zachytila Dana Ryšlavá – vyučující ZŠ a MŠ Žimutice


Publikováno 10. 6. 2024 9:50

Sportovní úspěchy našich žáků

Datum konání: 29. 5. 2024

 

 Konec měsíce května byl opět plodný na sportovní úspěchy.

 

Žákyně 5. ročníku – Gábinka Bočková – reprezentovala Českou republiku v zahraničí. V Poreči se konala taneční soutěž World Dance Masters od 22. 5. do 26. 5. 2024. Její taneční skupina Movement Studios si odvezla krásné 1. místo a jsou Mistři světa!

Celkově nasbírali 20 zlatých, 3 stříbrné a 7 bronzových medailí. Jejich tým sídlí v Praze, Brně a ve Veselí nad Lužnicí.

101_1150.jpg

 

Žákyně 3. ročníku – Anežka Peroutková – získala na turnaji v judu v kategorii U12 mladší žáci krásné 2. místo. Tentokrát se zápasilo 25. 5. v Táboře a Anežce tak přibyla do sbírky další stříbrná medaile.

101_1149.jpg

 

 

Ještě jednou moc a moc gratulujeme!


Publikováno 29. 5. 2024 6:43

Ovoce a zelenina do škol - Ochutnávkový koš

Datum konání: 29. 5. 2024

Doprovodné opatření – Ochutnávkový koš

 

V pondělí 27. května jsme v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol si pochutnávali na melounech. Jako každý rok se žáci naší školy v doprovodných opatřeních – „Ochutnávkový koš“  seznámili se třemi druhy melounů: vodní meloun (červený), žlutý meloun

a Galia meloun. Šikulky z 5. ročníku se chopili prkének, nožů a po instrukcích o bezpečnosti práce, seznámením s popisem pracovního postupu, mohlo nastat vlastní krájení a servírování. Mladší spolužáci se ujali pozice asistentů a pomáhali s úklidem. Poté byl čas na nastoupení všech žáků se stručnou besedou o významu ovoce a zeleniny v jejich výživě. Sladkou tečkou byly tzv. švédské stoly s talířky plnými melounů. Akce se zúčastnilo 24 žáků.

101_1143.jpg

 101_1148.jpg


Publikováno 29. 5. 2024 6:37

Seznam dětí přijatých do MŠ pro školní rok 2024/2025

Datum konání: 21. 5. 2024

Seznam dětí přijatých do MŠ pro školní rok 2024/2025 naleznete v níže přiloženém odkazu.

 

Základní škola a Mateřská škola Žimutic8.pdf


Publikováno 21. 5. 2024 13:45

Úspěchy našich žáků

Datum konání: 21. 5. 2024

 

Měsíc květen byl bohatý na úspěchy našich žáků. Tentokrát jsme v soutěži Požární ochrana očima dětí v kategorii Literární práce obsadili přední místa.

Zúčastnilo se 19 základních škol.

 

Kategorie L1 (žáci 4. a 5.r.) 1. místo Jan Polák

2. místo Kateřina Strnadová


Kategorie CX 1 (žáci 3.r.) 2. místo Karel Polák

3. místo Ondřej Florián


Máme velkou radost - i naše malá škola má velké talenty v různých oborech. Důležité je však připomenout, že se snažíme rozvíjet a podporovat každého žáka naší školy bez rozdílu.

101_1141.jpg


Publikováno 21. 5. 2024 13:39

Školní výlet - Voraři a vorařství

Datum konání: 20. 5. 2024

Až popluji naposledy

 

Až poplují naposledy                   Až přehradí velikány,              Když nám dědeček vyprávěl,

naši plavci z jižních Čech            zastaví se řeky v nich,            že tu vory plavával,

v očích budou míti slzy                krásy naší jihočeské               v očích bude míti slzy,

a na rtech jen žal a vzdech.        ponoří do hlubin svých.           kdo ty řeky miloval.


V pátek 17. května se celá naše škola a školka vydala za poznáním. Tentokrát jsme jeli do Purkarce, kde jsme nejdříve navštívili zříceninu hradu Karlův Hrádek ( známý též pod názvy Karlshaus nebo Hrádek u Purkarce). Počasí zprvu nebylo úplně ideální, ale naštěstí déšť brzy ustal. Utvořili jsme útvar a pěším pochodem jsme ušli tam a zpět necelých 5 km. U vlastní zříceniny hradu jsme se seznámili s jeho historií a prohlédli si jeho bližší okolí. Povídali jsme si o životě ve středověku – oblékání, stravování, epidemii moru aj. Po návratu do Purkarce nás již čekali voraři (členové spolku Vltavan v dobovém oblečení) v místním vorařském muzeu. Po krátkém občerstvení jsme se tedy mohli plně věnovat výkladu.

Voraři – raději si říkali plavci, mají v Purkarci dlouholetou tradici. Spolek Vltavan byl založen roku 1902 právě na pomoc plavcům a jejich rodinám, které postihlo nějaké neštěstí – smrt či vážné zranění živitele. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o této velice fyzicky náročné profesi, kterou vykonávali pouze muži. Ženy, které zůstávaly doma, musely zastat veškerou péči o dům, hospodářství i péči o děti. Líbilo se nám, že si každý mohl nástroje k výrobě voru osahat a vzít do ruky.

V další části naší návštěvy jsem se rozdělili do skupin a postupně jsme na jednotlivých stanovištích plnily zadané úkoly, za které jsme dostaly razítko do Průkazu mladého voraře. Některé úkoly – jako plavecký kvíz či vlastní popis voru – si splníme při výuce prvouky ve škole. Omalovánky si vybarví všichni ve škole i školce.

Výlet se nám všem moc líbil a zůstali bychom v milé společnosti i déle, ovšem čas k odjezdu se nachýlil a my se museli vrátit do školy.

Tak zase příště na shledanou!

 

IMG_5805.jpg

 

Text a foto: Dana Ryšlavá – vyučující ZŠ a MŠ Žimutice
Publikováno 20. 5. 2024 12:40

Vítání ptačího zpěvu v Žimuticích

Datum konání: 17. 5. 2024

 

V úterý 14. května v 9 hodin se naše škola opětovně zapojila v rámci environmentální výchovy do zajímavé akce – Vítání ptačího zpěvu. Společně s  amatérským ornitologem panem Milošem Chaloupkou se žáci 1. -5. ročníku dozvěděli spoustu informací. První víkend v květnu se totiž nese ve znamení Světového dne ptačího zpěvu. Mezinárodní společnost BirdLife International a Česká ornitologická společnost, která se od roku 1992 též k této zajímavé akci přidala, se zaměří na pozorování a sčítání ptáků.

I letošní rok jsme pozorovali ptactvo nedaleko školní budovy v Žimuticích. V blízkosti pole byla natažena síť, u které si žáci prohlédli vrabce polního, pěnici černohlavou a drozda zpěvného. V okolí k vidění a slyšení byla hrdlička zahradní, špaček obecný, sýkora koňadra a modřinka, káně lesní, vrabec domácí, vlaštovka obecná a jiřička obecná.

 

Čas v přírodě rychle utekl. V letošním roce se Vítání ptačího zpěvu zúčastnilo 26 žáků a 1 paní učitelka základní školy. Poté následovala druhá beseda v přírodě pro naše malé kamarády ze školky – dětiček bylo 15 a 2 paní učitelky z mateřské školy. Všem se poutavý výklad líbil. Jako poděkování žáci vyrobili pro pana ornitologa zdobený barevný závěsný věnec – recyklace z ruliček toaletního papíru.

Obratem jako dárek obdrželi žáci a děti ze školky různé časopisy, magnetky, omalovánky z oblasti ptačí říše a brožurky s tajenkami, rébusy a kvízy od ČSO. Tímto děkujeme a vše využijeme v hodinách prvouky a výtvarné výchovy.

Všichni se těšíme na další společné akce, kde budeme blíže poznávat naši živou přírodu.

 

101_1130.jpg

Text a foto: Dana Ryšlavá - vyučující ZŠ a MŠ Žimutice


Publikováno 17. 5. 2024 6:25

Vystoupení ke Dni matek

Datum konání: 15. 5. 2024

 

V sobotu 11. května jsme měli kulturní vystoupení ke Dni matek v místní restauraci v Žimuticích. Čekal nás plně zaplněný sál. Všichni jsme měli trošku trému, ale brzy z nás spadla. Nejdříve nastoupily děti z mateřské školy a u barevného kruhu recitovali básně a zpívali písně s pohybem, následovala sborová a sólová recitace žáků základní školy. Letos se představily i kroužky, které na naší škole fungují zdarma a jsou určeny pro děti ze školky i žáky základní školy.

  1. Kroužek chytré hlavičky – zaskákal hru Hopskok, kdy se hravou formou učíme anglicky dny v týdnu a zazpíval anglickou píseň s pohybem – 10 malých Indiánů. Kroužek navštěvují zájemci každou středu a rozšiřují si své znalosti v českém jazyce, matematice, prvouce a angličtině.

  2. Druhý kroužek je Taneční a literární. Předškoláci a žáci naší školy se scházejí ve čtvrtek odpoledne. Na vystoupení si připravili krásnou pohádku O dešťové víle, která sklidila velký potlesk. Výkony některých herců zasluhují obdiv. Taneční kroužek tančil sestavu na píseň Čokoláda.


Samý závěr patřil všem školákům, kteří za doprovodu hudebních nástrojů zazpívali na rozloučenou píseň Mámy a tátové.


Vždy jsme rádi, když můžeme rodičům i široké veřejnosti ukázat, jaké máme šikulky.

2fdff248-dac6-47d4-a5b0-aa6c3c0470da.jpg


Text a foto: vyučující ZŠ a MŠ Žimutice
Publikováno 15. 5. 2024 8:15

Sportovní úspěchy našich žáků

Datum konání: 10. 5. 2024

 

Letošní květen byl pro naši školu velice úspěšný. 7.května jsme se zúčastnili Lehkoatletické olympiády v Chrášťanech. Mezi zúčastněnými školami jsme získali dosud rekordní počet medailí. Nominováni byli za své sportovní výkony tito žáci:

1., 2. a 3. ročník - Jindřich Hajný, Markéta Hajná a Ondřej Florián

4. a 5. ročník – Jakub Minařík, Natálie Šiklová a Adam Martin Furka

Počasí nám tentokrát vůbec nepřálo, místy silně pršelo, naštěstí po čase déšť ustal. To nám nebránilo soutěžit ze všech sil a reprezentovat školu. Soutěžili jsme ve 4 disciplínách:

  1. Skok do dálky

  2. Hod kriketovým míčkem

  3. Běh na krátké trati 60 m

  4. Běh na dlouhé trati 300 a 600 m

A jak jsme dopadli?

Přivezli jsme do školy celkem 5 medailí a diplomů.

Ze všech 4 se radovala Natálka Šiklová – 3x 1. místo a 1 x 2. místo.

Další medaili a diplom si vezl Adam M. Furka za 3. místo v hodu kriketovým míčkem.

Každý zúčastněný žák ve škole dostal 1 do žákovské knížky za reprezentaci školy.

Poděkování patří i Karlu Pavláskovi z SDH Žimutice za bezpečný odvoz na sportovní klání.

101_1126.jpg


Natálka Šiklová nás též mile překvapila diplomem a medailí za 3. místo v kategorii

PPV Junioři I B Solo kombinace

Taneční soutěž Velká cena se konala 8. května v Českých Budějovicích pod záštitou primátorky statutárního města České Budějovice.

 

 

101_1128.jpg

Text a foto: Dana Ryšlavá – vyučující ZŠ ŽimuticePublikováno 10. 5. 2024 13:53

Poděkování Policii ČR

Datum konání: 10. 5. 2024

 

Chtěli bychom poděkovat Policii ČR – odbor dopravy v Českých Budějovicích za uspořádání vzdělávací akce pro naše žáky a děti ZŠ a MŠ Žimutice.

V pondělí 6. května v dopoledních hodinách za námi přijeli 3 mladí policisté s autem a motorkou. Rozdělili jsme se do třech skupin – MŠ, žáci 1,2. a 3. ročníku a žáci 4. a 5. ročníku, poté jsme plynule přecházeli po jednotlivých stanovištích. Seznámili jsme se s činností policie – všech jejích složek. Každý si mohl sednout do auta i na motorku. Oblékali jsme si neprůstřelné vesty, helmy, velký zájem byl o nasazování pout a použití obušku. Trénovali jsme i fyzickou zdatnost – cvičili jsme kliky – prý je ideální jich zvládnout 18 a více. Běh na krátké trati nám též nečinil problém – policista nám radarem měřil rychlost a vzájemně jsme si časy porovnávali.

V rámci výuky Prvouky jsme si rozšířili znalosti, jak se mají žáci chovat v náročných životních a krizových situacích.

Při rozloučení jsme obdrželi omalovánky, záložky, vystřihovánky - s motivem činnosti Policie, dále reflexní tkaničky a šle.

Na oplátku policistům děti ve školce nakreslily obrázky a žáci si nachystali malé dárečky, které jsme jim na závěr předali.

Budeme se těšit na další spolupráci, která je pro nás přínosná.

IMG_5707.jpg


Text a foto: vyučující ZŠ a MŠ Žimutice


Publikováno 10. 5. 2024 11:57